Congratulations!
These young performers exemplify grace and excellence in the field of dance, and we are proud to have the opportunity to celebrate and share their talents with you.
- Scroll to bottom of the page for more information about our National Finals -

The Tremaine 2011 National Finals Winners
 
- 2011 Tremaine Performance of the Year -
NEW YORK, NEW YORK - Donna Towers-Bolohan - Edmunds-Towers School of Dance
NEW YORK, NEW YORK
Donna Towers-Bolohan - Edmunds-Towers School of Dance
Windsor, Ontario, Canada
pictured with Tremaine Founder & President - Joe Tremaine
 
JUNIOR DIVISION
 
- Junior National High Score Gold -
RAZZLE DAZZLE - Natalie Willes - Carousel Dance Company
RAZZLE DAZZLE
Natalie Willes - Carousel Dance Company - West Hills, CA
 
- Junior National High Score Silver -
DRAMA QUEEN - Celi Shinn - Sheffield School of Dance
DRAMA QUEEN
Celi Shinn - Sheffield School of Dance - Mobile, AL
 
- Junior National High Score Bronze -
CAN CAN - Cathy Finne - Studio 1014
CAN CAN
Cathy Finne - Studio 1014 - Neptune Beach, FL
 
- Junior National Solo High Score-
AIN'T NO SUNSHINE - Mya Bojasky - Natalie Willes - Carousel Dance Co.
AIN'T NO SUNSHINE - Mya Bojasky
Natalie Willes - Carousel Dance Co. - West Hills, CA
 
- Junior Judges Choice Best Showmanship-
SOMEBODY'S GETTING MARRIED - Dianne Edmunds - Dianne Edmunds School of Dance
SOMEBODY'S GETTING MARRIED
Dianne Edmunds - Dianne Edmunds School of Dance - Tilbury, Ontario, Canada
 
SOLO's



MUSICAL THEATRE



1st
CLAP YO HANDS
Dance FX
Julie Bartoletti
2nd
I WANNA GO TO HOLLYWOOD
Beaufort Academy of Dance of Ridgeland
Krystal Heaton &
Aleisia Ashlaw


BALLET



1st
SPRING POLKA
Movements in Dance
Stephanie Lopez



CONTEMPORARY



1st
PAPA
Carousel Dance Company
Natalie Willes



LYRICAL



1st
AIN'T NO SUNSHINE
Carousel Dance Company
Natalie Willes
2nd
THERE'S A HERO
Dance FX
Julie Bartoletti
3rd
WHERE ARE YOU CHRISTMAS
Dance FX
Julie Bartoletti

JAZZ


1st
LET'S GET LOUD
Dance FX
Julie Bartoletti
2nd
FOREVER YOUNG
Dance FX
Julie Bartoletti


DUO/TRIO
 
 
 
OPEN
 

 

 

1st
WHO'S GOT THE PAIN?
Encore Studios
Mandi Little
 
2nd
BABY I'M A STAR
Adrian School of Performing Arts
Stephanie Watkins
 

 


MUSICAL THEATRE




1st
RAZZLE DAZZLE
Carousel Dance Company
Natalie Willes
 
2nd
CHOO CHOO CHBOOGIE
West Side Performing Arts
Sharon Butler
3rd
BIG TIME
Dance FX
Julie Bartoletti
4th
STRONGEST SUIT
Encore Studios
Mandi Little

TAP

 


 


 


1st
BLUE JEANS
Dance FX
Julie Bartoletti
 
2nd
MOVE IT
Jody Phillips Dance Company Overland Park
Jody Phillips

 

LYRICAL




1st
WE WILL ROCK YOU
Studio 1014
Cathy Finne
 
2nd
WHEN SHE LOVED ME
Dance FX
Julie Bartoletti


JAZZ

 

 

 

1st
KEEP A KNOCKIN
Jody Phillips Dance Company Overland Park
Jody Phillips
2nd
RUNAWAY BABY
Debbie's School of Dance
Debbie Carney
3rd
BOYZ
Dance FX
Valerie Foligno
4th
COVERGIRLZ
Studio 1014
Cathy Finne
GROUP
 
 
 
MUSICAL THEATRE



1st
CHICAGO
Encore Studios
Mandi Little
 
2nd
SPANISH ROSE
Bluffton School of Dance
Dawn Rosa
 

 

TAP
 
 
 
1st
DYNAMITE
Dance FX
Julie Bartoletti
 
2nd
CECILIA
Encore Studios
Mandi Little
 
 
 

 

BALLET



1st
WHITE BIRD
Carousel Dance Company
Natalie Willes
 


 

CONTEMPORARY
 

 

 

1st
CRAZY FOR YOU
Carousel Dance Company
Rebecca Prince
 


 

LYRICAL

 


 


 


1st
FINDING ME
The Dance Factory
Tarah Kemper
 
2nd
LET YOUR HEART SING
Dance FX
Cecilia Wade

 

JAZZ

 


 


 


1st
IT'S ALL ABOUT ME
Debbie's School of Dance
Debbie Carney
2nd
GITCHEE GOO
In The Spotlight
Candice Mancini
3rd
TURN ME LOOSE
Encore Studios
Mandi Little
4th
I'M A GUMMY BEAR
Studio 1014
Cathy Finne
LINE

 

 

 

MUSICAL THEATRE

 

 

 

1st
BIG SPENDER
Carousel Dance Company
Natalie Willes
 

 


 


 


TAP

 


 


 


1st
GIMME THAT THING
The Future Dance Center
Gino Vaccaro
 
2nd
WILD PARTY
Bluffton School of Dance
Amy Shell
3rd
GREEN EGGS & HAM
Dance FX
Joan Bartoletti,
Julie Bartoletti &
Joan Maret
4th
COFFEE IN A CARDBOARD CUP
Dianne Edmunds School of Dance
Dianne Edmunds
HIP HOP



1st
SOMEBODY'S GETTING MARRIED
Dianne Edmunds School of Dance
Dianne Edmunds
 
2nd
HEY MR. DJ
Jody Phillips Dance Company Overland Park
Jody Phillips
3rd
DJ LOVE
The Future Dance Center
Gino & Denise Vaccaro
4th
D.J. GOT US FALLING IN LOVE AGAIN
Coastal Dance Academy
Terri Morris
BALLET

 


 


 


1st
BEDTIME STORIES
Dianne Edmunds School of Dance
Dianne Edmunds
2nd
SOMEONE'S WATCHING OVER ME
Coastal Dance Academy
Terri Morris
 

 

JAZZ

 


 


 


1st
AMERICANO
Jody Phillips Dance Company Overland Park
Jody Phillips
2nd
CALIFORNIA GIRLS
The Future Dance Center
Denise & Gino Vaccaro
3rd
DANCE TO THE MUSIC
The Dance Factory
Kara Clawson
 
4th
CANDYLAND
Dianne Edmunds School of Dance
Dianne Edmunds
 
PRODUCTION

 

 

 

OPEN

 


 


1st
CAN CAN
Studio 1014
Cathy Finne


 

HIP HOP


1st
BIEBER FEVER
Debbie's School of Dance
Debbie Carney
2nd
PARTY PEOPLE
The Dance Factory
Kara Clawson


TAP


1st
LITTLE RED RIDING HOOD
In The Spotlight
Mary Nosuchinsky
2nd
FOOTLOOSE
The Dance Factory
Kara Clawson


LYRICAL


1st
HAVE NO FEAR
Debbie's School of Dance
Debbie Carney



JAZZ

 


 


 


1st
DRAMA QUEEN
Sheffield School of Dance
Celi Shinn
 
2nd
GETTING OVER YOU
Debbie's School of Dance
Debbie Carney
3rd
DANCE TO THE MUSIC
Debbie's School of Dance
Debbie Carney
 
4th
DISCO INFERNO
Dance FX
Julie Bartoletti
TEEN DIVISION
 
- Teen National High Score Gold -
LOVE - Natalie Willes - Carousel Dance Co.
LOVE
Natalie Willes - Carousel Dance Co.- West Hills, CA
 
- Teen National High Score Silver -
OOH LA LA - Celi Shinn - Sheffield School of Dance
OOH LA LA
Celi Shinn - Sheffield School of Dance - Mobile, AL
 
- Teen National High Score Bronze -
RUMBA CANTINA - Alyssa Scotten & Vicki Gillaspy - G. Scotten Talent Center
RUMBA CANTINA
Alyssa Scotten & Vicki Gillaspy- G. Scotten Talent Center - Fishers, IN
 
- Teen National Solo High Score-
PARTY PEOPLE - Ale Ramirez - Jamie Hatfield - Excel Performing Arts
PARTY PEOPLE - Ale Ramirez
Jamie Hatfield - Excel Performing Arts - O'Fallon, MO
 
- Teen Judges Choice Best Showmanship-
NOLA - Dance FX Faculty - Dance FX
NOLA
Dance FX Faculty - Dance FX- Sunrise, FL
 
SOLO's



OPEN


1st
THE FOREST
Excel Performing Arts
Jamie Hatfield
2nd
SINKING FEELING
The Dance Factory
Kara Clawson
3rd
BEAT IT
Adrian School of Performing Arts
Stephanie Watkins
4th
MOON ASKED THE CROW
Amyclae Dance Academy
Tina Singer
MUSICAL THEATRE



1st
MY BOOTS
Carousel Dance Company
Rebecca Prince
2nd
I ENJOY BEING A GIRL
Jayde Howard's Dance Legacy
Jayde Howard
3rd
ALL THAT JAZZ
Beaufort Academy of Dance of Ridgeland
Krystal Heaton &
Aleisia Ashlaw
4th
LET ME DANCE FOR YOU
Dance FX
Julie Bartoletti
TAP


1st
NITTY GRITTY
Bluffton School of Dance
Amy Shell
2nd
EVERYBODY SAY WAY 'OH
Jayde Howard's Dance Legacy
Justine Coulon


BALLET


1st
VARIATION FROM LA FILLE MAL GARDEE
Movements in Dance
Stephanie Lopez



CONTEMPORARY


1st
CAPTIVATED
Academy of Dance Arts
Bree Hafen
2nd
AUTUMN
Jayde Howard's Dance Legacy
Jayde Howard
3rd
I QUESTION MARK
The Dance Factory
Tarah Kemper
4th
LITTLE BIRD
Jana Brown's Centerstage
Jana Brown
LYRICAL


1st
WADE IN THE WATER
Carousel Dance Company
Natalie Willes
2nd
I'M LIKE A BIRD
Machita & Co., Inc.
Machita Eyre
3rd
BITTERSWEET GOODBYE
Excel Performing Arts
Jamie Hatfield
4th
A BIRD'S SONG
Movements in Dance
Stephanie Lopez
JAZZ


1st
PARTY PEOPLE
Excel Performing Arts
Jamie Hatfield
2nd
TOO DARN HOT
Jayde Howard's Dance Legacy
Jayde Howard
3rd
HIT ME WITH YOUR BEST SHOT
Carousel Dance Company
Natalie Willes
4th
L.O.V.E.
Jana Brown's Centerstage
Jana Brown
DUO/TRIO
 
 
 
MUSICAL THEATRE
 
 
 
1st
DIVAS
Jayde Howard's Dance Legacy
Jayde Howard
 
2nd
LIFE OF THE PARTY
Debbie's School of Dance
Debbie Carney

 
 
 

TAP
 

 

 

1st
SHOE SHINER'S DRAG
Jayde Howard's Dance Legacy
Justine Coulon
2nd
SUNNY SIDE OF THE STREET
Dance FX
Julie Bartoletti
 

 

HIP HOP
 

 

 

1st
CLOWNING AROUND
Studio 1014
Cathy Finne
 

 

 

BALLET

 


 


 


1st
HALLELUJAH
Dianne Edmunds School of Dance
Dianne Edmunds
2nd
PRINTEMPS
Jayde Howard's Dance Legacy
Justine Coulon
 
 

 

LYRICAL

 


 


 


1st
HOLDING A HEART
Machita & Co., Inc.
Jordan Prejean
2nd
HIDE AND SEEK
The Dance Factory
Tarah Kemper
3rd
HANG WITH ME
Excel Performing Arts
Jamie Hatfield
4th
IN THE CORNER
Excel Performing Arts
Jamie Hatfield
JAZZ


1st
LOCOMOTION
Studio 1014
Cathy Finne
 
2nd
THE BOY DOES NOTHING
Dance FX
Julie Bartoletti
3rd
KICK IT
Dance FX
Julie Bartoletti
4th
NEUTRON DANCE
Bluffton School of Dance
Dawn Rosa
GROUP

 

 

 

OPEN

 

 

 

1st
GIRL IN A CAGE
Carousel Dance Company
Natalie Willes
 
2nd
AHA
The Dance Factory
Kara Clawson
3rd
FINGER ON THE TRIGGER
University Performing Arts Centre
Janice Stern

 


MUSICAL THEATRE

 

 

 

1st
HIT ME WITH A HOT NOTE
The Dance Factory
Kara Clawson
 
2nd
DON JUAN
Beaufort Academy of Dance
Aleisia Ashlaw &
Krystal Heaton

 

 

TAP

 


 


 


1st
SEASIDE RENDEVOUS
The Future Dance Center
Denise Vaccaro
2nd
DRUM ROLL
In The Spotlight
Mary Nosuchinsky
3rd
GOOD LOVIN'
In The Spotlight
Mary Nosuchinsky
4th
BEAT BOX
Dance Workshop
Suzanne Green
BALLET

 


 


 


1st
BIRDS
Jayde Howard's Dance Legacy
Justine Coulon
2nd
ALREADY GONE
Coastal Dance Academy
Terri Morris


CONTEMPORARY

 


 


 


1st
EMPTY
Machita & Co., Inc.
Courtney Landry
 
2nd
MOTHERLESS CHILD
Carousel Dance Company
Natalie Willes
3rd
FIX YOU
The Dance Factory
Tarah Kemper
 

LYRICAL

 


 


 


1st
MAGGIE, MILLIE, MOLLIE, & MAE
Bluffton School of Dance
Dawn Rosa
 
2nd
ALL I WANT
Beaufort Academy of Dance
Aleisia Ashlaw &
Krystal Heaton
3rd
FOOTPRINTS IN THE SAND
Premiere Dance Studio
Neikei Dixon
 

JAZZ


1st
BICYCLE RACE
The Future Dance Center
Denise Vaccaro
2nd
HOW WILL I KNOW
In The Spotlight
Candice Mancini
3rd
RAMALAMA
Anita's Dance Center
Anita Olson
4th
GLAMOROUS LIFE
Excel Performing Arts
Jamie Hatfield
LINE

 

 

 

OPEN

 

 

 

1st
LOVE
Carousel Dance Company
Natalie Willes



MUSICAL THEATRE

 


 


 


1st
AY CARUMBA
G. Scotten Talent Center
Alyssa Scotten & Vicki Gillaspy


 

TAP

 


 


 


1st
LAZY RIVER
In The Spotlight
Mary Nosuchinski
 
2nd
JUMP ROPE
Edmunds-Towers School of Dance
Donna Towers-Bolohan
3rd
THIS JOINT IS JUMPIN'
West Side Performing Arts
Sharon Butler
 

HIP HOP

 


 


 


1st
CHECK IT OUT
The Future Dance Center
Gino Vaccaro
 
2nd
ABDC
Dance FX
Miraj
3rd
DYNAMITE
Bluffton School of Dance
Casper Lupis &
Dawn Rosa
4th
FREAK-A-ZOID
The Dance Factory
Kara Clawson

BALLET

 


 


 


1st
BACH CONCERTO
West Side Performing Arts
Sharon Butler
2nd
CONEY ISLAND
Movements In Dance
Stephanie Lopez

 

CONTEMPORARY


1st
WHAT ABOUT US
Dance FX
Jenee Carilillo



LYRICAL


1st
DEFYING GRAVITY
In The Spotlight
Candice Mancini
2nd
DANCING SHOES
West Side Performing Arts
Sharon Butler
3rd
JUST DANCE
The Dance Factory
Tarah Kemper
4th
I WILL BE THERE
Dance FX
Julie Bartoletti
JAZZ


1st
OOH LA LA
Sheffield School of Dance
Celi Shinn
2nd
CALIENTE
Bluffton School of Dance
Dawn Rosa
3rd
BUSINESS OF LOVE
Studio B Dance Centre
Erin Demers
4th
GAGA
Bluffton School of Dance
Emily Delaney &
Dawn Rosa
PRODUCTION

 

 

 

OPEN

 

 

 

1st
NOLA
Dance FX
Dance FX Faculty
 
2nd
LOLLIPOP GUILD
In The Spotlight
Candice Mancini
3rd
GO ASK ALICE
Beaufort Academy of Dance
Aleisia Ashlaw &
Krystal Heaton
 
4th
THIS IS MY LIFE
Coastal Dance Academy
Terri Morris
MUSICAL THEATRE

 


 


 


1st
GET ME TO THE CHURCH
In The Spotlight
Candice Mancini

 

 

 

TAP

 


 


 


1st
BLUE JEANS
Jody Phillips Dance Company Overland Park
Jody Phillips
 
2nd
WORK IT OUT
Carousel Dance Company
Karen Willes &
Susan Roberts
3rd
NO BAD NEWS
In The Spotlight
Mary Nosuchinsky
4th
I JUST WANNA BE HAPPY
The Dance Factory
Valerie Roberson
HIP HOP

 


 


 


1st
THINK ABOUT IT
The Dance Factory
Kara Clawson


 

BALLET

 


 


 


1st
NINE
Carousel Dance Company
Karen & Natalie Willes


 


LYRICAL


1st
LET IT BE
Bluffton School of Dance
Dawn Rosa



JAZZ

 


 


 


1st
C'MON GET FUNKY
Sheffield School of Dance
Celi Shinn
 
2nd
RUMBA CANTINA
G. Scotten Talent Center
Alyssa Scotten &
Vicki Gillaspy
3rd
LIBERTANGO
Carousel Dance Company
Emily Zachary
4th
GLAM
Edmunds-Towers School of Dance
Donna Towers-Bolohan
 

 

 

 

SENIOR DIVISION
 
- Senior National High Score Gold -
GRAFFITI - Gino & Denise Vaccaro - The Future Dance Center
GRAFFITI
Gino & Denise Vaccaro - The Future Dance Center - Buffalo, NY
 
- Senior National High Score Silver -
NEW YORK, NEW YORK - Donna Towers-Bolohan - Edmunds-Towers School of Dance
NEW YORK NEW YORK
Donna Towers-Bolohan - Edmunds-Towers School of Dance- Windsor, Ontario, Canada
 
- Senior National High Score Bronze -
MAN IN THE MIRROR - Candice Mancini - In The Spotlight
MAN IN THE MIRROR
Candice Mancini - In The Spotlight- Waldwick, NJ
 
- Senior National Solo High Score-
NO REGRETS - Sophie Silnicki - Stephanie Lopez - Movements In Dance
NO REGRETS - Sophie Silnicki
Stephanie Lopez - Movements in Dance - Fairmont, WV
 
- Senior Judges Choice Best Showmanship-
TRAUMA - Savannah Blass - University Performing Arts Center
TRAUMA
Savannah Blass- University Performing Arts Center- Oviedo, FL
 
SOLO's



MUSICAL THEATRE


1st
BROADWAY BABY
Carousel Dance Company
Natalie Willes
2nd
MAN OF LA MANCHA
Edmunds-Towers School of Dance
Donna Towers-Bolohan
3rd
TWO TO TANGO
Carousel Dance Company
Natalie Willes
4th
HIT ME WITH A HOT NOTE
Jayde Howard's Dance Legacy
Jayde Howard
TAP


1st
TIGERLILLY
Edmunds-Towers School of Dance
Donna Towers-Bolohan
2nd
MJ
Jody Phillips Dance Company Overland Park
Jody Phillips

 

BALLET


1st
NO REGRETS
Movements In Dance
Stephanie Lopez
2nd
HIDDEN DRAGON
Carousel Dance Company
Natalie Willes
3rd
THE DUCHESS
Movements In Dance
Stephanie Lopez

CONTEMPORARY


1st
COLD
Carousel Dance Company
Natalie Willes
2nd
SENTIMENTAL
The Dance Factory
Tarah Kemper
3rd
LAY DOWN MY LIFE
Dianne Edmunds School of Dance
Dianne Edmunds
4th
COSMIC LOVE
Movements In Dance
Stephanie Lopez
LYRICAL


1st
BRAVE
Carousel Dance Company
Rebecca Prince
2nd
YOU'RE THE ONE THAT I WANT
Independent
Nancy Overturff
3rd
MAKE ME HAPPY
Carousel Dance Company
Natalie Willes
4th
THE BEGINNING
Jody Phillips Dance Company Overland Park
Jody Phillips
JAZZ


1st
DON'T MAKE ME PLAY
Carousel Dance Company
Natalie Willes
2nd
STARSTRUCK
Sherry's Dance Center
Sherry Landon
3rd
SPARKLING DIAMONDS
Jayde Howard's Dance Legacy
Jayde Howard
4th
HIT ME WITH A HOT NOTE
Movements In Dance
Stephanie Lopez
DUO/TRIO
 
 
 
OPEN
 
 
 
1st
WALLFLOWER
University Performing Arts Centre
Janice Stern


 

MUSICAL THEATRE
 

 

 

1st
THERE'S GOTTA BE SOMETHING
Carousel Dance Company
Natalie Willes
 
2nd
HIT ME WITH A HOT NOTE
Studio 1014
Cathy Finne
 
 
3rd
BLACKBIRD
Dance FX
Julie Bartoletti
 
TAP
 

 

 

1st
SPLASH ZONE
Dance FX
Student Choreography
 
2nd
GO GET IT
Dianne Edmunds School of Dance
Dianne Edmunds
 

 

HIP HOP
 

 

 

1st
WEIRD SCIENCE
Dance FX
Miraj
2nd
BARBIE WORLD
Studio B Dance Centre
Erin Demers


BALLET


1st
HERE COMES THE SUN
Movements In Dance
Stephanie Lopez



CONTEMPORARY


1st
EXTRACTION
Edmunds-Towers School of Dance
Donna Towers-Bolohan
2nd
THE MANNEQUIN
Machita & Co., Inc.
Courtney Landry
3rd
BROKEN ANGEL
Debbie's School of Dance
Debbie Carney
4th
HUMAN NATURE
University Performing Arts Centre
Judi Freed-Siegfried
LYRICAL


1st
THE ONLY FAULT
Carousel Dance Company
Rebecca Prince
2nd
FAREWELL
Jayde Howard's Dance Legacy
Jayde Howard
3rd
HALLELUJAH
Machita & Co., Inc.
Courtney Landry
4th
DANCE
In The Spotlight
Candice Mancini
JAZZ


1st
BECAUSE OF YOU
Dance FX
Julie Bartoletti
2nd
LET ME THINK ABOUT IT
Studio B Dance Centre
Erin Demers
3rd
STARSTRUCK
University Performing Arts Centre
Savannah Blass
4th
BY YOUR SIDE
Studio 1014
Cathy Finne
GROUP
 
 
 
OPEN
 

 

 

1st
LOW RIDER JEANS
University Performing Arts Centre
Janice Stern


 

MUSICAL THEATRE
 

 

 

1st
IN THE MOOD
G. Scotten Talent Center
Alyssa Scotten &
Vicki Gillaspy
2nd
BOOM BOOM
Jayde Howard's Dance Legacy
Jayde Howard

 


 

TAP
 

 

 

1st
PUMP IT
Studio 1014
Cathy Finne
 
2nd
STOOD UP
Edmunds-Towers School of Dance
Donna Towers-Bolohan
3rd
CALL OF THE SEA
Bluffton School of Dance
Amy Shell
4th
FOLLOW ME DOWN
Movements In Dance
Stephanie Lopez
HIP HOP
 

 

 

 

2nd
RUDE BOY
Jody Phillips Dance Company Overland Park
Jody Phillips

 

BALLET
 

 

 

1st
ISN'T SHE LOVELY
Carousel Dance Company
Natalie Willes
2nd
CANON IN D
Edmonds-Towers School of Dance
Donna Towers-Bolohan
3rd
WILD HORSES
Tarya School of Dance
Tarya Sullivan
 

CONTEMPORARY


1st
TRAUMA
University Performing Arts Centre
Savannah Blass
2nd
JAR OF HEARTS
The Dance Factory
Tarah Kemper
3rd
COSMIC LOVE
Jody Phillips Dance Company Overland Park
Jody Phillips

LYRICAL


1st
FOOL OF ME
University Performing Arts Centre
Judi Freed-Siegfried
2nd
THE CREEK
Edmunds-Towers School of Dance
Donna Towers-Bolohan
3rd
LETTING GO
Machita & Co., Inc.
Courtney Talbot
4th
STOP AND STARE
The Dance Factory
Tarah Kemper
JAZZ


1st
MANNEQUIN
The Dance Factory
Tarah Kemper
2nd
RABIOSA
Carousel Dance Company
Natalie Willes
3rd
HEARTBEAT
University Performing Arts Centre
Judi Freed-Siegfried &
Katy Tate
4th
SUPERMODEL
Studio 1014
Cathy Finne
LINE
 

 

 

OPEN
 

 

 

1st
CREATURES
University Performing Arts Centre
Janice Stern &
Katy Tate
2nd
RHYTHM NATION
Studio 1014
Cathy Finne
3rd
DANCE DANCE
Dance Designs
Amy DeFeudis
4th
BIRDZ
Studio B Dance Centre
Erin Demers
MUSICAL THEATRE
 

 

 

1st
ALL I DO IS DREAM OF YOU
In The Spotlight
Candice Mancini

 

 

TAP
 

 

 

1st
MAN IN THE MIRROR
In The Spotlight
Mary Nosuchinsky
2nd
DANCE ABOUT IT
Anita's Dance Center
Anita Olson
3rd
SWING WITH ME
The Dance Factory
Kara Clawson
4th
HARD TO HANDLE
The Dance Factory
Kara Clawson
HIP HOP
 

 

 

1st
JAZZERCISE
Studio 1014
Cathy Finne
 
2nd
HEY
The Dance Factory
Kara Clawson
3rd
EGYPT
Dance FX
Miraj
4th
I CAN TRANSFORM YA
Coastal Dance Academy
Terri Morris
BALLET
 

 

 

1st
SYMPHONY
In The Spotlight
Lisa Danias


 

CONTEMPORARY


1st
BITTER EARTH
Carousel Dance Company
Karen Willes
2nd
DOLLS
The Dance Factory
Tarah Kemper
3rd
WISH YOU WERE HERE
G. Scotten Talent Center
Alyssa Scotten &
Vicki Gillaspy
4th
ALL AT SEA
Debbie's School of Dance
Debbie Carney
LYRICAL


1st
YOU AND ME
University Performing Arts Centre
Judi Freed-Siegfried &
Katy Tate
2nd
CALLING YOU
The Dance Factory
Tarah Kemper
3rd
THE FACE
Studio 1014
Cathy Finne
4th
FAREWELL
Debbie's School of Dance
Debbie Carney
JAZZ


1st
BOLERO
Carousel Dance Company
Brooke Lipton
2nd
WHO WILL COMFORT ME
In The Spotlight
Candice Mancini
3rd
EVERYBODY
University Performing Arts Centre
Janice Stern
4th
LOVE REARS ITS UGLY HEAD
The Future Dance Center
Gino Vaccaro
PRODUCTION
 

 

 

OPEN
 

 

 
1st
GRAFFITI
The Future Dance Center
Denise Vaccaro
 
2nd
BEAUTIFUL MONSTER
The Dance Factory
Tarah Kemper
3rd
RETROSPECT
Sheffield School of Dance
Celi Shinn
4th
ALICE
Edmunds-Towers School of Dance
Donna Towers-Bolohan
MUSICAL THEATRE
 

 

 

1st
BRING ON THE MEN
University Performing Arts Centre
Diane Hasenbank
2nd
LEGALLY BLONDE
Studio B Dance Centre
Erin Demers

 

 

TAP
 

 

 

1st
FAN IN THE STANDS
The Future Dance Center
Denise Vaccaro
 
2nd
STOMP
In The Spotlight
Mary Nosuchinsky
3rd
LULLABY OF BROADWAY
Carousel Dance Company
Emily Zachary
4th
LITTLE WHITE CHURCH
G. Scotten Talent Center
Alyssa Scotten & Vicki Gillaspy
HIP HOP
 

 

 

1st
NEW YORK,
NEW YORK
Edmunds-Towers School of Dance
Donna-Towers Bolohan
2nd
ANDROID VOX
In The Spotlight
Jeff Lapes
3rd
I FEEL FOR YOU
The Future Dance Center
Gino Vaccaro
4th
MAKE ME
The Dance Factory
Kara Clawson
BALLET
 

 

 

1st
THE PASSION
G. Scotten Talent Center
Alyssa Scotten & Vicki Gillaspy
2nd
RHAPSODY
Dance Designs
Amy DeFeudis
 
 
 

CONTEMPORARY


1st
UPRISING
The Future Dance Center
Liz Imperio



LYRICAL


1st
TAKE ME HOME
Carousel Dance Company
Natalie Willes
2nd
MOMENT I SAID IT
The Dance Factory
Tarah Kemper
3rd
TYPICAL SITUATION
In The Spotlight
Candice Mancini
4th
DREAM ON
Dance FX
Julie Bartoletti
JAZZ


1st
JUST STAND UP
Sheffield School of Dance
Celi Shinn
2nd
GOODBYE
University Performing Arts Centre
Judi Freed-Siegfried &
Alton Adams
3rd
DO NO WRONG
Edmunds-Towers School of Dance
Donna Towers-Bolohan
4th
JOINT IS JUMPIN
Beaufort Academy of Dance
Aleisia Ashlaw &
Krystal Heaton

- National Finals Information -
The Tremaine National Finals Convention and Competition takes place annually in Orlando, Florida, at the Renaissance Orlando at SeaWorld. Invited to compete in the National Finals are the 1st, 2nd, and 3rd place Semi-Finals Winners from the Winter Tour Season. Along with the Competition, there is a four-day Dance Curriculum during Nationals because Dance Education is a necessity to the foundation of an excellent dancer.
 
*At the National Finals, 1st, 2nd, 3rd and 4th place Cash Prizes and Trophies are awardedto winning competition dance numbers within each age division (Junior, Teen, Senior) by category (solo, duo/trio, group, line, production) and dance style (ballet, jazz, contemporary, musical theatre, hip hop, lyrical jazz, tap, open). *Within each age division (Junior, Teen, Senior)Cash Prizes and/or Trophies are awarded for Judges Choice of Best Showmanship and National Solo High Score. Also announced at the National Finals Competition are the Nine High Score Numbers - National High Score Gold, National High Score Silver andNational High Score Bronze -which will perform at the National Finals Gala, where they will compete for Performance of the Year. However, they do not find out which award they each received until the gala.
*One very special recognition is presented for the Performance of The Year. This winning competition number is chosen from the top awards in each age division, National High Score Gold, National High Score Silver and National High Score Bronze(nine total) by our Honored Celebrity Award Recipient(s), who choose their favorite number based strictly on their Gala performances and present them with the Performance of the Year Trophy and the Grand Prize Check.

posted 7/21/10