Congratulations!
These young performers exemplify grace and excellence in the field of dance, and we are proud to have the opportunity to celebrate and share their talents with you.
- Scroll to bottom of the page for more information about our National Finals -

The Tremaine 2010 National Finals Winners
 
- 2010 Tremaine Performance of the Year -
FOR MIKE - The Future Dance Center
For Mike
Gino & Denise Vaccaro - The Future Dance Center - Buffalo, NY
pictured with Tremaine Founder & President - Joe Tremaine, 2010 Entertainer of the Year - Nigel Lythgoe, Outstanding Contribution to Dance Honoree - Barry Lather & Tremaine Founder & Vice President - Julie Adler
 
                    JUNIOR DIVISION                   
 
- Junior National High Score Gold -
BRASS BAND - Carousel Dance Company
BRASS BAND
Natalie Willes - Carousel Dance Company - West Hills, CA
 
- Junior National High Score Silver -
SUPER BAD - In The Spotlight
SUPER BAD
Candice Mancini - In The Spotlight - Waldwick, NJ
 
- Junior National High Score Bronze -
DIGITAL DIVAS - LaShelle's School of Dance
DIGITAL DIVAS
Wilkanda Goodman - LaShelle's School of Dance - Detroit, MI
 
- Junior Judges Choice Best Showmanship-
THAT'S NOT MY NAME - Excel Performing Arts
THAT'S NOT MY NAME
Jamie Hatfield - Excel Performing Arts - O'Fallon, MO
 
 DUO/TRIO    
 
 
 
OPEN
 
 
 
1st
JUST A LITTLE BIT
Studio L Dance Centre
Linda Poniewasz
 
2nd
WE SHARE EVERYTHING
The Dance Shoppe
Pam Tabor
 

 

HIP HOP




1st
BATTLEGROUND
Dance FX
Miraj
 



TAP

 

 

 

1st
IT DON'T MEAN A THING
Dance FX
Julie Bartoletti
 
 

 

LYRICAL




1st
TIME AFTER TIME
Excel Performing Arts
Jamie Hatfield
 
2nd
IF NO ONE WILL LISTEN
The Dance Shoppe
Brittany Eskierka


JAZZ

 
 
 
1st
THAT'S NOT MY NAME
Excel Performing Arts
Jamie Hatfield
2nd
TROUBLE
Machita & Co., Inc.
Jordan Prejean
3rd
 
GLAMOROUS LIFE
Studio 1014
Cathy Finne
4th
ROCK STAR
Bluffton School of Dance
Dawn Rosa
 GROUP    
 
 
 
OPEN



1st
MY HOUSE
Carousel Dance Company
Natalie Willes
 
2nd
CHOCOLATE
Studio L Dance Centre
Linda Poniewasz
 
3rd
WALK THE DINOSAUR
The Dance Shoppe
Brittany Eskierka
4th
COFFEE IN A CARDBOARD CUP
Bluffton School of Dance
Dawn Rosa
HIP HOP
 
 
 
1st
BUS TOUR
LaShelle's School of Dance
Wilkanda Goodman
 
2nd
BED ROCK
Dance FX
Miraj
 
 
 
 
BALLET



1st
CHINA DOLLS
Debbie's School of Dance
Haley Hellman-Genry
 
2nd
HYPER BALLAD
Studio L Dance Centre
Linda Poniewasz
3rd
CANNON IN D
Rhythm Academy Dance Company
Dana Browning-Ott
 
TAP
 
 
 
1st
I GOT A FEELING
Dance FX
Julie Bartoletti
 
2nd
WE ME MIME IN
I M P A C
Marie Bandres
3rd
CAT ON A HOT TIN ROOF
Dance Workshop
Suzanne Green
4th
HALLOWEEN
Studio L Dance Centre
Linda Poniewasz
LYRICAL

 

 

 

1st
MUSIC BOX
Machita & Co., Inc.
Megan Kinchen
 
2nd
DREAMS
Dance FX
Celia Wade
 
 
JAZZ

 

 

 

1st
BABY I'M A STAR
Dance FX
Julie Bartoletti
 
2nd
HERO IN ME
Debbie's School of Dance
Rebecca Carney-Miller & Haley Hellman-Genry
3rd
SUPERFICIALITY
The Dance Shoppe
Brittany Eskierka
 
 LINE    

 

 

 

OPEN

 

 

 

1st
BRASS BAND
Carousel Dance Company
Natalie Willes
 

 

 

 

HIP HOP

 

 

 

1st
DIGITAL DIVAS
LaShelle's School of Dance
Wilkanda Goodman
 
2nd
ALRIGHT
The Future Dance Center
Denise & Gino Vaccaro

 

 

BALLET



1st
GEISHA
Carousel Dance Company
Natalie Willes
 
2nd
DOLL HOUSE
LaShelle's School of Dance
Wilkanda Goodman


TAP

 

 

 

1st
CHOO CHOO CH BOOGIE
Denise Daniele Dance Studios
Denise Blackstone
 
2nd
TAPPIN WARRIORS
Dance Workshop
Suzanne Green
3rd
RESPECT
Dance Workshop
Suzanne Green
4th
 TUTTI FRUTTI
LaShelle's School of Dance
Wilkanda Goodman
LYRICAL

 

 

 

1st
OUR DREAM
I M P A C
Marie Bandres
 

 

 

JAZZ

 

 

 

1st
ALL FOR THE BEST
I M P A C
Marie Bandres
 
2nd
THE PRINCESS
The Future Dance Center
Denise Vaccaro
 3rd
ALL ABOUT THE DIVA
Dance Workshop
Gwen Price
 
4th
MACK THE KNIFE
In The Spotlight
Candice Mancini
 
 PRODUCTION    

 

 

 

TAP

 

 

 

1st
TAP THAT BEAT
Dance Workshop
Suzanne Green
 
2nd
SUPERCALI
Dance FX
Joan Maret, Julie Bartoletti & Joan Bartoletti
3rd
PENNIES FROM HEAVEN
In The Spotlight
Candice Mancini
4th
BOP TIL YOU DROP
Denise Daniele Dance Studios
Denise Blackstone
JAZZ

 

 

 

1st
SUPER BAD
In The Spotlight
Candice Mancini
 
2nd
CHA CHA HEELS
Dance FX
Julie Bartoletti
3rd
MY BOYFRIEND'S BACK
Debbie's School of Dance
Haley Hellman-Genry
 
4th
WITCH DOCTOR
West Side Performing Arts
Sharon Butler
                    TEEN DIVISION                   
 
- Teen National High Score Gold -
MAGIC - Studio L Dance Centre
MAGIC
Linda Poniewasz - Studio L Dance Centre - Warren, OH
 
- Teen National High Score Silver -
THE DANCE - Machita & Co., Inc.
THE DANCE
Courtney Landry - Machita & Co., Inc. - West Baton Rouge, LA
 
- Teen National High Score Bronze -
BENCHWARMERS - Dance Workshop
BENCHWARMERS
Suzanne Green - Dance Workshop - Arlington, TX
 
- Teen Judges Choice Best Showmanship-
BLAME IT ON THE BOOGIE - The Future Dance Center
BLAME IT ON THE BOOGIE
Denise & Gino Vaccaro - The Future Dance Center - Buffalo, NY
 
 DUO/TRIO    
 
 
 
OPEN
 
 
 
1st
BATTLE GROUND
Showtime Dance Center
Kate Hinson
 
 

 

 
 
 
BALLET
 
 
 
1st
SCHERZO
Jayde Howard's Dance Legacy
Justine Coulon
 

2nd

PEASANTS PAS de DEUX
West Side Performing Arts
Sharon Butler
 
 
TAP
 
 
 
1st
WATCH THIS
Jayde Howard's Dance Legacy
Justine Coulon
 
 

 

 

LYRICAL

 

 

 

1st
DEAR FRIEND
Carousel Dance Company
John Corella
 
2nd
SILENT ALL THESE YEARS
Studio L Dance Center
Linda Poniewasz
3rd
NIGHTMARES
Machita & Co., Inc.
Jordan Prejean
 
 
4th
FAREWELL
Studio L Dance Centre
Linda Poniewasz
JAZZ

 

 

 

1st
RITZ
Machita & Co., Inc.
Katy Tate
 
2nd
P.Y.T.
Jayde Howard's Dance Legacy
Jayde Howard
3rd
VANITY
Jayde Howard's Dance Legacy
Jayde Howard
4th
LET'S DO THIS
Debbie's School of Dance
Haley Hellman-Genry
 GROUP    

 

 

 

OPEN

 

 

 

1st
COOL
Carousel Dance Company
Natalie Willes
 
2nd
ONE MONKEY
Studio L Dance Centre
Linda Poniewasz

 

 

HIP HOP

 

 

 

1st
BEETHOVEN'S NIGHTMARE
LaShelle's School of Dance
Wilkanda Goodman
 

 

 

 

BALLET

 

 

 

1st
BACCHANALE
Jayde Howard's Dance Legacy
Justine Coulon
 
2nd
PAQUITA
West Side Performing Arts
Sharon Butler
 
3rd
SERENADE
In The Spotlight
Lisa Danias
 
4th
I FEEL PRETTY
Denise Daniele Dance Studios
Denise Blackstone & Chelsea Rittenhouse
TAP

 

 

 

1st
BENCHWARMERS
Dance Workshop
Suzanne Green
 
2nd
INDEPENDENT WOMEN
LaShelle's School of Dance
Wilkanda Goodman
3rd
INSTANT REPLAY
Dance Workshop
Suzanne Green
4th
BUSHEL AND A PECK
Bluffton School of Dance
Amy Shell & Dawn Rosa
LYRICAL

 

 

 

1st
THE DANCE
Machita & Co., Inc.
Courtney Landry
 
2nd
DREAMER
Machita & Co., Inc.
Katy Tate
3rd
THESE LEAVES
Machita & Co., Inc.
Megan Kinchen
4th
EVERY TIME IT RAINS
West Side Performing Arts
Sharon Butler

JAZZ

 

 

 

1st
HEY U
Carousel Dance Company
Athena Sterig
 
2nd
CAN'T TURN YOU LOOSE
Machita & Co., Inc.
Machita Eyre
3rd
MISS OTIS REGRETS
West Side Performing Arts
Sharon Butler
4th
DOWN WITH LOVE
In The Spotlight
Candice Mancini
 LINE    

 

 

 

OPEN

 

 

 

1st
MAGIC
Studio L Dance Centre
Linda Poniewasz
 
2nd
WIPE OUT
Carousel Dance Company
Natalie Willes
3rd
FINDING BEAUTY
University Performing Arts Centre
Janice Stern & Jennifer Hartzler
4th
UGGA WUGGA
Carousel Dance Company
Natalie Willes
HIP HOP

 

 

 

1st
BLAME IT ON THE BOOGIE
The Future Dance Center
Denise & Gino Vaccaro
 
2nd
WHEN I GROW UP
Dawn Crafton Dance Connection
Thomas Ford
3rd
PFX
I M P A C
Loui Pacheco
4th
SHOWTIME
Bluffton School of Dance
Dawn Rosa
TAP

 

 

 

1st
DIRTY ORCHESTRA
In The Spotlight
Mary Nosuchinski
 
2nd
WOOD VS METAL
Dance Workshop
Suzanne Green
3rd
LOLLIPOP
Dance Workshop
Suzanne Green
4th
PINK PANTHER
Dance Workshop
Suzanne Green
LYRICAL

 

 

 

1st
BEAUTIFUL FLOWER
Dance FX
Julie Bartoletti & Cecilia Wade
 
2nd
A TIME FOR WAR
I M P A C
Marie Bandres

 

 

JAZZ

 

 

 

1st
BUST THE WINDOWS
Carousel Dance Company
Athena Sterig
 
2nd
MAD WORLD
Machita & Co., Inc.
Courtney Landry
3rd
AFRICA BAMBATA
I M P A C
Marie Bandres
4th
HOT STUFF
Studio 1014
Cathy Finne
 PRODUCTION    

 

 

 

OPEN

 

 

 

1st
TAKE OFF WITH US
Dance FX
Julie Bartoletti & Miraj
 
2nd
CABARET
Carousel Dance Company
Rebecca Prince & Natalie Willes
3rd
JAI HO
Dawn Crafton Dance Connection
Thomas Ford
 
4th
FAME
Studio L Dance Centre
Linda Poniewasz
HIP HOP

 

 

 

1st
TOY STORY
Rhythm Academy Dance Company
Dana Browning-Ott
 

 

 

 
BALLET

 

 

 

1st
SWEENY TODD
Carousel Dance Company
Karen Willes & Natalie Willes
 
2nd
BUTTERFLY WALTZ
In The Spotlight
Lisa Danias

 

 

TAP

 

 

 

1st
TAPPIN OUR BEAT
Dance Workshop
Suzanne Green
2nd
HOT HONEY RAG
Dawn Crafton Dance Connection
Thomas Ford
3rd
CLEANING UP THE TOWN
Denise Daniele Dance Studios
Denise Blackstone, Al Blackstone & Dana Ingram
4th
EVERYBODY TAP NOW
Dance Workshop
Suzanne Green
LYRICAL

 

 

 

1st
RIVER
Carousel Dance Company
Natalie Willes
2nd
FIX YOU
I M P A C
Marie Bandres
3rd
LANDSLIDE
Debbie's School of Dance
Haley Hellman-Genry

 

JAZZ

 

 

 

1st
PAINT IT BLACK
Carousel Dance Company
Natalie Willes
 
2nd
GOT TO GET YOU
Machita & Co., Inc.
Machita Eyre
3rd
NASTY
The Future Dance Center
Denise & Gino Vaccaro
4th
RIO
In The Spotlight
Candice Mancini
 
 
 
 
                    SENIOR DIVISION                   
 
- Senior National High Score Gold -
FOR MIKE - The Future Dance Center
FOR MIKE
Gino & Denise Vaccaro - The Future Dance Center - Buffalo, NY
 
- Senior National High Score Silver -
WILLAMANIA - Carousel Dance Company
WILLAMANIA
Natalie Willes - Carousel Dance Company - West Hills, CA
 
- Senior National High Score Bronze -
HYPNOTIST - In The Spotlight
HYPNOTIST
Candice Mancini - In The Spotlight - Waldwick, NJ
 
- Senior Judges Choice Best Showmanship-
BIRD FLU - Studio L Dance Centre
BIRD FLU
Linda Poniewasz - Studio L Dance Centre - Warren, OH
 
 DUO/TRIO    
 
 
 
OPEN
 
 
 
1st
ALL THAT JAZZ
Carousel Dance Company
Natalie Willes
2nd
A LITTLE LESS CONVERSATION
Dance FX
Julie Bartoletti
3rd
DOLLS
The Dance Effect
Jennifer DeBerry
4th
EVERYTHING OLD IS NEW AGAIN
Dance FX
Julie Bartoletti
TAP
 
 
 
1st
BEAT OF THE TEA KETTLES
In The Spotlight
Mary Nosuchinsky
 
2nd
CUT & DRY
Dance FX
Nic Di Nichdangelo
 
 
3rd
EVOLVE
University Performing Arts Centre
Judi Freed-Siegfried & Mike Minery
4th
MAKE ME
Dance Workshop
Suzanne Green
 
LYRICAL
 
 
 
1st
CALL FOR YOU
Dance FX
Julie Bartoletti
 
2nd
BETTER TOGETHER
I M P A C
Marie Bandres
3rd
MEND YOUR HEART
Pam's Academy of Dance
Pam Davy
4th
ANIMAL
Machita & Co., Inc.
Courtney Landry
JAZZ
 
 
 
1st
BY YOUR SIDE
Studio 1014
Cathy Finne
2nd
BECAUSE OF THE BOYS
Dance FX
Julie Bartoletti
3rd
THE YARD
Dance FX
Julie Bartoletti
4th
TAINTED LOVE
Bluffton School of Dance
Dawn Rosa
 GROUP    
 
 
 
OPEN
 
 
 
1st
BIRD FLU
Studio L Dance Centre
Linda Poniewasz
2nd
BLUE JEANS
University Performing Arts Centre
Janice Stern & Laurie McDowell
3rd
FEELING GOOD
University Performing Arts Centre
Janice Stern & Laurie McDowell
4th
MISS OTIS REGRETS
The Dance Shoppe
Pam Tabor
BALLET
 
 
 
1st
THE BRIDGE
Carousel Dance Company
Karen Willes
2nd
IN YOUR EYES
Encore Dance Studio
Ashley Luppo
 

 

 
TAP
 
 
 
1st
STRINGZ
In The Spotlight
Mary Nosuchinsky
 
2nd
FOOTLOOSE
Beaufort Academy of Dance
Aleisia Ashlaw
3rd
BABY-O
Bluffton School of Dance
Amy Shell & Dawn Rosa
 
LYRICAL
 
 
 
1st
SILENCE
University Performing Arts Centre
Judi Freed-Siegfried & Katy Tate
 
2nd
CAN'T TAKE MY EYES OFF OF YOU
Beaufort Academy of Dance
Aleisia Ashlaw
3rd
HERE I AM
Dance FX
Julie Bartoletti
4th
WANTED
Carousel Dance Company
Anat Pelleg
JAZZ
 
 
 
1st
MERRY HAPPY
Encore Dance Studio
Ashley Luppo
2nd
HERE COMES THE RAIN
Dance FX
Julie Bartoletti
3rd
SUPERMODEL
Studio 1014
Cathy Finne
4th
WHAT'S A GIRL GOTTA DO
In The Spotlight
Candice Mancini
 LINE    
 
 
 
OPEN
 
 
 
1st
WILD HORSES
Carousel Dance Company
Natalie Willes
 
 
 
 
HIP HOP
 
 
 
1st
PAPER PLANES
In The Spotlight
Candice Mancini
2nd
MOVE
Beaufort Academy of Dance
Aleisia Ashlaw
 

 

TAP
 
 
 
1st
DIABLO ROJO
Denise Daniele Dance Studios
Mike Minery
 
2nd
GET YOUR FREAK ON
Denise Daniele Dance Studios
Mike Minery
3rd
WHITE KNUCKLES
Anita's Dance Center
Anita Olson
 
LYRICAL
 
 
 
1st
SHOW ME HOME
Carousel Dance Company
Re-staged by Natalie Willes
 
2nd
BEHIND THE WALL
Studio L Dance Centre
Linda Poniewasz
3rd
YESTERDAY
University Performing Arts Centre
Judi Freed-Siegfried & Katy Tate
4th
FIX YOU
Denise Daniele Dance Studios
Al Blackstone
JAZZ
 
 
 
1st
CONTROL
In The Spotlight
Candice Mancini
2nd
STATE OF SHOCK
Beaufort Academy of Dance
Aleisia Ashlaw
3rd
ROCK LOBSTER
University Performing Arts Centre
Judi Freed-Siegfried & Dane Wagner
4th
WHEN LOVE TAKES OVER
Debbie's School of Dance
Haley Hellman-Genry
 PRODUCTION    
 
 
 
OPEN
 
 
 
1st
FOR MIKE
The Future Dance Center
Michael Peters & Michael Jackson - Re-staged by Gino & Denise Vaccaro
 
 
2nd
HYPNOTIST
In The Spotlight
Candice Mancini
 
3rd
ESPANA
University Performing Arts Centre
Janice Stern & Katy Tate
 
4th
PRESTO!
Denise Danciele Dance Studios
Al Blackstone
HIP HOP
 
 
 
1st
MAKE ME
The Future Dance Center
Denise Vaccaro
 

 

 

 

TAP
 
 
 
1st
WILLAMANIA
Carousel Dance Company
Natalie Willes
 
2nd
FEVER
In The Spotlight
Mary Nosuchinsky
3rd
CHURCH
Anita's Dance Center
Anita Olson
 
LYRICAL
 
 
 
1st
DOCK OF THE BAY
 
Dance FX
Julie Bartoletti
 
2nd
FUSION
The Future Dance Center
Gino Vaccaro
3rd
VANISHING
Anita's Cance Center
Anita Olson

 

JAZZ
 
 
 
1st
THE GREATEST DANCER
The Future Dance Center
Denise & Gino Vaccaro
2nd
STUFF LIKE THAT THERE
Denise Daniele Dance Studios
Al Blackstone, Dana Ingram & Sara Carone
 
3rd
TANGO
In the Spotlight
Candice Mancini
 
4th
SUMMER BLUES
Carousel Dance Company
Rebecca Prince
 

- National Finals Information -
The Tremaine National Finals Convention and Competition takes place annually in Orlando, Florida, at the Renaissance Orlando at SeaWorld. Invited to compete in the National Finals are the 1st, 2nd, and 3rd place Semi-Finals Winners from the Winter Tour Season. Along with the Competition, there is a four-day Dance Curriculum during Nationals because Dance Education is a necessity to the foundation of an excellent dancer.
 
*At the National Finals, 1st, 2nd, 3rd and 4th place Cash Prizes and Trophies are awarded to winning competition dance numbers within each age division (Junior, Teen, Senior) by category (duo/trio, group, line, production) and dance style (ballet, jazz, hip hop, lyrical jazz, tap, open). *Within each age division (Junior, Teen, Senior) Cash Prizes and/or Trophies are awarded for Judges Choice of Best ShowmanshipNational High Score Gold, National High Score Silver and National High Score Bronze. It is announced at the National Finals Competition that these Nine High Score Numbers will perform at the National Finals Gala, where they will compete for Performance of the Year. However, they do not find out which award they each received until the gala.
 
*One very special recognition is presented for the Performance of The Year. This winning competition number is chosen from the top awards in each age division, National High Score Gold, National High Score Silver and National High Score Bronze (nine total) by our Honored Celebrity Award Recipient(s), who choose their favorite number based on their Gala performances and present them with the Performance of the Year Trophy and the Grand Prize Check.

posted 7/14/10